Zvijezde Malog medvjeda - 2. edukativna radionica
02.02.2017.
Slikovnice kao alat za rad u odgojnim strukama i pomagačkim profesijama
Druga radionica: Ukuhane jabuke
U našoj biblioteci Mali medvjed nižemo pažljivo probrane priče autora i ilustratora s raznih strana svijeta. Osim što su tople, nježne i poučne, prikladne za čitanje i listanje kod kuće, ove zvijezde-slikovnice mogu biti i koristan, inspirativan alat za stručni rad s djecom u vrtiću, školi, knjižnici, bolnici ili u nekom obliku terapije. Kako ih koristiti da pomognu djeci, a da istodobno unaprijede i obogate vaš profesionalni rad, tema je edukativnih radionica Zvijezde Malog medvjeda.
Nakon što smo uspješno probili led i u svima dragoj "Velikoj tvornici riječi" otkrili nove slojeve, naš ciklus edukativnih radionica Zvijezde Malog medvjeda nastavljamo novom radionicom i novom temom.
Druga radionica, pod nazivom Ukuhane jabuke, posvećena je odnosu djece i roditelja. Održat će se u veljači 2017. g. u ugodnom i poticajnom prostoru ImpactHuba.
Za detalje, čitajte dalje.
Održavanje radionice
Mjesto: Impact Hub, Vlaška 70E, 10000 Zagreb
Termini: jedan ili dva termina, ovisno o popunjenosti grupa, i to:
petak, 24. 02. 2017. / subota, 25. 02. 2017.
Minimalni broj polaznika radionice je 12, a maksimalni 30.
Prijavnicu za radionicu naći ćete ovdje.
Rok za prijavu produžili smo do 22. veljače 2017. Grupe se popunjavaju po redoslijedu prijava.
Kome je radionica namijenjena?
Radionica je namijenjena odgajateljima u predškolskim ustanovama, knjižničarima, učiteljima razredne nastave i nastavnicima na svim obrazovnim razinama, pedagozima, psiholozima, terapeutima, socijalnim radnicima i bolničkim učiteljima.
Što se na radionici može naučiti?
• Kako bolje osvijestiti povezanost svijeta umjetnosti i odgojne djelatnosti, ne samo u sferi estetske i moralne pouke koju u sebi nosi književno ili likovno umjetničko djelo, nego i u procesu odgojne interakcije.
• Kako izaći iz tradicijski propisanih okvira odgojne djelatnosti i proširiti metodičke obzore.
• Kako ojačati recepciju slikovnice kao književnog teksta primjenjivog u andragogiji jednako kao i u pedagogiji, uz podcrtano načelo da se odgoj ne može odvijati tamo gdje odgajatelj ne odgaja i samoga sebe.
• Kako obogatiti shvaćanje multikulturnog društva i interkulturnog odgoja koji je u takvom prostoru jedini kompatibilan s društvenim kontekstom (npr. susret umjetnosti i odgojnih znanosti, susret različitih obiteljskih tipologija kao različitih mikroprostora obitavanja djece, susret različitih životnih uvjeta u kojima djeca imaju priliku učiti i odrastati, susret knjižničarske i odgajateljske profesije kao dviju kultura, susret svijeta odraslih i svijeta djece...), te rad na stereotipijama, predrasudama, toleranciji i empatiji kao vještini koju je moguće podučavati.
Zašto se radionice zovu Zvijezde Malog medvjeda?
• Slikovnice Malog medvjeda pripadaju avangardnoj književnosti za djecu i o djeci, pa su stoga namijenjene i odraslima koji s djecom rade, bilo u sferi odgoja / obrazovanja, bilo u sferi psihološke pomoći i savjetodavnog rada
• Slikovnice na poseban i neobičan način donose dijelove stvarnosti u kojima djeca uče znati, raditi, biti i živjeti s drugima (četiri potpornja cjeloživotnog učenja). Minimalističku prisutnost biranog teksta prate ilustracije koje same za sebe predstavljaju priču, što ostavlja velik prostor za projektivno čitanje i interpretaciju, te različite metodičke pristupe sadržaju.
• Aktivnim radom na svakoj pojedinoj slikovnici otkrit ćemo da njen sadržaj ima metaznačenje u sferi odgojnih znanosti, pa se tako povezuje s različitim temama koje su u stručnoj literaturi obrađene znanstveno. U ovom se ciklusu radionica na neuobičajen, edukološki način pristupa književnom djelu koje se najčešće obrađuje povijesno ili književno-kritički. Sadržaji slikovnica svjedoče o »korelaciji među (školskim) predmetima«, koja se u suvremenoj obrazovnoj djelatnosti zagovara sve intenzivnije, u skladu s naglim rastom ljudskog znanja i širenjem komunikacijskih putova u suvremenom svijetu.
Voditeljica radionice
Voditeljica radionice je prof. dr. sc. Mirjana Mavrak, Odsjek za pedagogiju, Filozofski fakultet u Sarajevu. Njezino bogato radno i znanstveno iskustvo započelo je u radu s djecom i odraslima tijekom rata u BiH kroz obrazovne i psihosocijalne programe u UNICEF-u. Svoje doktorsko istraživanje posvetila je pedagoškom radu sa zdravom i kronično bolesnom djecom. Glavno područje njezina interesa postala je izobrazba odraslih koji rade s djecom te psiho-pedagoška pomoć kronično bolesnoj djeci. Više o voditeljici radionice možete doznati ovdje.
U likovni aspekt slikovnica uvodi mr. sc. Davorin Vujčić.
Program radionice
9:00 – 9:30 Registracija, upoznavanje, riječ organizatora
9:30 – 10:00 Ilustracija kao priča i potpora tekstu – likovni aspekt slikovnice
10:00 – 11:00 Uvodna tema: Komunikacijsko razumijevanje didaktičkog trokuta u radu odgajatelja i radu knjižničara
11:00 – 11:30 Stanka (osvježenje)
11:30 – 13:00 Vježba: Djetinjstvo u teglici ukuhanih jabuka – sjećanje na djetinjstvo i djetinjstvo moga djeteta
13:00 – 13:30 Stanka (ručak)
13:30 – 14:30 Tematiziranje: Odgovornost i moć u odnosu roditelj – dijete
14:30 – 16:00 Vježba: Olujni tata nije mi drag – dječje poimanje svijeta u konfliktnim situacijama
16:00 – 17:00 Zaključno obraćanje, feedback i evaluacija
Što sve radionica uključuje?
Radionica uključuje cjelodnevnu edukaciju, potreban radni materijal i pribor, primjerak slikovnice koja služi kao tematska osnova radionice, sažetak radionice u digitalnom obliku ili ispisu, potvrdu o pohađanju radionice te osvježenje i lagani ručak.
Kotizacija
Kotizacija se uplaćuje po prijavi, na temelju ponude, a iznosi:
– za fizičke osobe: 300,00 kn + PDV
– za pravne osobe: 400,00 kn + PDV
Za dvije i više prijava iz iste tvrtke / ustanove / organizacije vrijedi popust od 25% te kotizacija iznosi 300,00 kn + PDV po sudioniku.
Prijavnicu za radionicu naći ćete ovdje. Rok za prijavu je 22. 02. 2017., a za uplatu kotizacije 24. 02. 2017.
Radujemo se Vašim prijavama i Vašem sudjelovanju!